Kupowanie online stało się wygodną opcją robienia zakupów bez konieczności wychodzenia z domu, ponadto pozwala zakupić praktycznie wszystko, co jest potrzebne człowiekowi do egzystencji. Wystarczy niewiele czasu, by nie tylko znaleźć produkt, ale również poznać jego opis, opinie o nim, cenę i możliwość płatności oraz odbioru. Jednak czynność ta może być czasami próbą oszustwa – okradzenia z pieniędzy lub też danych osobowych, dlatego należy wiedzieć, co robić, by kupować w internecie bezpiecznie.
Wygodnie, lecz wciąż bezpiecznie


Kupowanie w internecie to pewnego rodzaju wygoda i brak konieczności podróżowania do sklepu, to jednak także sposobność dla nieuczciwych ludzi, by pod przykrywą sprzedaży wyłudzić pieniądze, nie wysyłając produktu, jak ten poznanie danych – wszak przy zakupach online należy podać adres, pod który przesyłka ma być dostarczona.

Jeżeli nie jest się świadomym tego niebezpieczeństwa, jakie może grozić, należy liczyć się z ryzykiem lub też porzucić ignorancję i doedukować, by żaden oszust nie skorzystał na łatwowierności i naiwności.

Warto to zapamiętać

By nie dać się oszukać, wystarczy przy każdym kolejnych zakupach online mieć w tyle głowy kilka ważnych wskazówek, co robić, by zakupy te były całkowicie bezpieczne.

Sprawdzenie wiarygodności strony internetowej

By mieć pewność, że strona internetowa, na której będzie się dokonywać zakupu, jest faktycznie stroną internetową sklepu czy też sprzedającego, należy sprawdzić opinie o nim, poszukać informacji o jego numerze NIP czy REGON, które można sprawdzić w rejestrze – jeżeli ich nie ma, taki sklep powinien wzbudzić podejrzenia.

Zobacz też temat: RODO w firmie produkcyjnej: https://www.perfectinfo.pl/rodo-w-firmie-produkcyjnej

Czytanie regulaminu sklepu

Brak znajomości regulaminu może sprawić, iż może dojść do nieporozumień. W regulaminie sklep lub sprzedający podaje szereg istotnych informacji, z którymi należy się zapoznać, by w przyszłości nie mieć problemów na przykład ze złożeniem reklamacji czy zwrotem pieniędzy w przypadku otrzymania złego lub wadliwego produktu.

Dbanie o dane osobowe

Choć wiele osób tego nie lubi i automatycznie klika na wszystkie zgody, o jakie jest się proszonym, warto zatrzymać się przy tym na trochę dłużej i sprawdzić, kto jest administratorem danych, które są podawane przy zamówieniu. Nie ma obowiązku zaznaczania wszystkich, a poświęcenie chwili uwagi pozwoli na przykład nie zgodzić się na otrzymywanie newslettera, co pozwoli uniknąć problemu zaspamowanej reklamami skrzynki mailowej.

Artykuł –  jakie to są dane osobowe szczególnie wrażliwe: https://www.perfectinfo.pl/dane-osobowe-szczegolnie-wrazliwe